Polatlı Müze Gezisi

SAYFAYI
YAZDIR


Okulumuzun gerçekleştirdiği Polatlı gezisinde öğrencilerimiz ilk önce Alagöz Karargâh Müzesi’ne giderek Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün karargâh olarak kullandığı çiftlik evini ziyaret ettiler. Hemen akabinde öğrencilerimiz Sakarya Meydan Savaşı’nın tüm ihtiyaçlarını karşılayan ve yaralı askerlere ilk tedavinin uygulandığı yer olan, savaş esnasında revir, askeri mühimmat ve lojistik merkezi ile askeri uçak pisti olarak kullanılan TCDD Malıköy Tren İstasyonu Müzesi’ni ziyaret ettiler.

Daha sonra öğrencilerimiz Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı ve Müzesi’ni ziyaret ederek 420 basamaklı şehitlik anıtına giden yolu yürüdüler. Merdivenli yolun sonunda, Türk Ordusu’nun kazandığı zaferin öyküsünü dile getiren kabartmalar fotoğraflar ve belgelerle şehitlerimizi anarak anıt müzeyi gezdiler. Ardından öğrencilerimiz düşmanın Ege Denizi’ne dökülünceye kadar kovalandığı, Türk milletinin adeta zafer ışığını gördüğü, Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktası sayılan ve Sakarya Meydan Savaşı’nın yapıldığı son savunma hattı üzerindeki Duatepe Anıtı’na ziyaret gerçekleştirdiler.

Dinlenme ve yemek molası veren öğrencilerimiz daha sonra İlk Çağ Medeniyetlerine ait eserlerin, Tümülüs ve örenyerlerinin yer aldığı Gordion Müzesi’ni ziyaret ettiler ve topraklarımızda hüküm sürmüş Anadolu Medeniyetlerini daha yakından tanıma imkanı buldular.

Hemen Arayın